A Thousand Thoughts, live documentary film about Kronos Quartet, Sam Green director.  Photo by Michael Spudic, City Hall, New York City, 2019.

A Thousand Thoughts, live documentary film about Kronos Quartet, Sam Green director. Photo by Michael Spudic, City Hall, New York City, 2019.

ВРЕБАЛОВ, АЛЕКСАНДРА, композиторка (Нови Сад, 22. IX 1970). После основних студија у Новом Саду (1987–1992) и магистратуре у Сан Франциску (1995–1996), Александра Вребалов је стекла музички докторат на Универзитету у Мичигену (2002). Стваралачки профил композиторке се формирао и на специјалистичким курсевима за композицију, током којих је сарађивала са значајним српским и светским композиторима попут Зорана Ерића, Освалда Голиова, Луја Андрисена, Марка Стропе у Европи и САД. Педагошку делатност је обављала као асистент предавач и после професор теоријских предмета на универзитетима у Новом Саду, Мичигену и Њујорку (City University of New York) од 1993. до 2013. године.  Од 2013. године је гостујући, а од 2021. редовни професор на Академији Уметности у Новом Саду.

Вребалова је написала више од 90 музичких дела, од којих је већина настала на позив водећих културних и музичких институција из Србије и иностранства, попут Карнеги хола, Краљевске музичке академије у Лондону, Оркестра забрањеног града Пекинга, Харвард/Fromm Фондацијe (САД), Универзитетa Беркли (САД), Београдскe филхармонијe и Српског народног позориштa у Новом Саду.  Вребалова се профилисала као свестранa креативнa личност на међународној композиторској сцени: њен рад укључује концертна и сценска дела писана традиционалним записом, експерименталну музику, музику за уметнички и експериментални филм и звучне интервенције in situ. Прву од поменутих области њеног рада - концертну и сценску музику - чине три опере, три целовечерња балетa и пет кореографских целина у оквиру савремених плесних програма, осам симфонијских дела, бројна дела за камерне ансамбле, као и вокална музика.

У 2019. години њене 22 композиције је извео 21 ансамбл у 12 земаља у укупно 76 регистрованих извођења. Њена дела су објављена нa компакт дисковима, којих до сада има 19 – издатих у нашој земљи, САД, Јапану, Ирској и Аустрији.  Партитура за гудачки квартет Pannonia Boundless (1998) публикованa је у едицији Boosey & Hawkes (2007).

Учествовала је на бројним уметничким резиденцијама, семинарима и радионицама којe су обрађивалe њен рад: на њеној Alma Mater - Kонзерваторијуму у Сан Франциску - бројнa гостовањa и продуженe резиденцијe у облику семинара, индивидуалних часова, проба и masterclassa; у специјалној школи за музичке таленте Face The Music на Менхетну - рад са младим музичарима на припреми савременог репертоара који укључује њенa дела (Pannonia Boundless и My Desert, My Rose); на Универзитету Мериленд, композиторски семинар поводом светске премијере дела Babylon Our Own, 2011. године; на Универзитету Darthmouth, 2015. године, композиторски семинар поводом премијере дела Beyond Zero: 1914-1918; предавање о личној креативној поетици на Cleveland Institute of Music 2018. и на New School у Њујорку 2019. године; на masterclassu Kарнеги Хoлa поводом едицијe 50 дела за будућност (50 For the Future) у којој је објављен њен гудачки квартет My Desert, My Rose. У Србији је свој рад представила стручној и широј јавности нa Универзитетскoм форумy у Новом Саду (2012), стручнoj трибини Нови музички простори у Удружењу композитора Србије у сарадњи са музичким редакцијама Радио Беoграда 2 и Радио Беoграда 3 (2015), и нa предавањy у Огранку САНУ у Новом Саду, Портрет уметника: Александра Вребалов - Музика душе (2019). 

Инспирисана ванмузичким садржајима сарађивала је са визуелним уметницима (Драган Јанков, Музика за метафизичког сликара), кореографима (Patricia Okenwa, УК, Hydrargyrum), научницима (Jenny Wightman, Waterlines), писцима (Нилуфар Талеби Иран/САД Abraham in Flames; Дебра Бреворт, САД, The Knock; Вида Огњеновић, опера Милева) и песницима (Michael John Garces, САД, Stations).  По речима композиторке, креативни/сараднички процес има улогу лабораторије у којој се различити фактори удружују да би створили нови ентитет. Овај ентитет (ново дело) преноси се у стварни свет, окупљајући појединце и заједнице који би ретко, или никад не би имали прилику да комуницирају једни с другима. Резултат је обогаћујући за све укључене (извођаче, публику и креативни тим) и помаже узајамном разумевању, дубљим везама, а често и хармонизациjи односа између историјски поларизованих страна.  Ове интердисциплинарне сарадњe довеле су до континуиранoг креативнoг односа са појединим ауторима и групама (17 дела написано у уметничкој сарадњи са Кронос Квартетом) и до бројних позива нa уметничке и хуманистичке студијске и креативне боравкe: четири боравка у најстаријој америчкој уметничкој колонији MacDowell и једномесечни боравак у центру Bellagio у Вили Сербелони под покровитељством Рокфелер фондације 2000. године где је билa један од најмлађих учесника у шездесетогодишњој историји програма.  Учешћа у другим интердисциплинарним резиденцијама укључују Djerassi Фондацију, The Sandbox Initiative (Washington College, Chestertown, MD), The Hermitage, New York New Dramatists, American Opera Projects и Other Minds.

Добитница је бројних међународних признања (укупно више од двадесет):

ASCAP+ Award (2003-2020)

San Francisco Conservatory Hoefer Notable Alum Prize (2018)

New Music USA национални конкурс, финансирање опере Abraham in Flames, 2017

New Music USA национални конкурс, финансирање The Exiles, 2017

Златна значка Културно-просветне заједнице Србије / Министарство иностраних послова за дугогодишњи допринос српској култури, 2015 

FROMM/Универзитет Харвард наруџбина по победи на конкурсу, 2014

Удружење композитора Србије, 2012 Награда „Стеван Мокрањац“ за оперу Милева, најбоље дело премијерно изведено у Србији у 2011. години 

Српско народно позорише, Златна медаља “Јован Ђорђевић” за допринос и сарадњу, за оперу Mileva (2012) 

Музика Класика 2011, Композитор године, за оперу Mileva (Serbia, 2012)

Удружење композитора Србије, Награда „Стеван Мокрањац“ за Stations (2010), најбоље дело премијерно приказано у Србији у 2009. години

Награда Чарлс Ајвз Америчке академије - American Academy of Arts and Letters (2007)

Зелена карта и потом држављанство САД, на основу постигнућа у композицији (2005/2015)

Rockefeller Bellagio Center Fellowship, Италија (2000)

The Vienna Modern Masters Recording Award, Аустрија - САД (1997)

Најзначајнијa дела по позиву: 

Tри дела наручена од Карнеги хола за Кронос квартет (...hold me neighbor in this storm..., 2008. My Desert, My Rose, 2016. године и Ilektrikés rímes, 2021. године), The Knock (2020) - Глимерглас Оперa (САД),  Uncharted (2019) - Енглески национални балет (УК), Xenia and The Bishop (2016) - Харвард/ФРОМ Фондацијa (САД), , Beyond Zero 1914-1918 - Универзитет у Калифорнији Беркли (САД), Hydrargyrum (2015) - Rambert Dance, Лондон (УК), Милева (2011) - Српско народно позориште, Нови Сад (Србија), Stations (2007) - Barlow Задужбинa (САД), The Widow’s Broom (2004) - Houghton Mifflin/Фестивал Балет Провиденс (САД)

Шири допринос:

  • У делима Антене (2020) и Beyond Zero: 1914-1918 (2014), Вребалова цитира византијски напев и инкорпорира хор манастира Ковиљ, као носиоца те традиције појања, у концертна извођења својих дела. Монаси добијају благослов да наступају са западним музичарима у овим савременим музичким делима и у световним просторима, на концертима у Сава Центру у Београду, у Српском народном позоришту у Новом Саду, Карнеги холу у Њујорку и Естерхази Палати у Ајзенштату. Концерт у Cleveland Museum of Art је за сада одложен због пандемије.

  • 2018. и 2019. године у оквиру Музикане (Muzikhane) Фестивала, Вребалова је провела седам недеља у планинским насељима на граници Турске и Сирије (Курдистан) у раду са децом расељеном ратовима.

  • Наруџбина Карнеги хола My Desert, My Rose (2016), је дело за гудачки квартет у ком се истражује отворена нотација. Дело је из едиције Fifty For The Future коју чини 50 дела савремених композитора. Социјални аспект ове едиције подразумева дигиталну бесплатну дистрибуцију свих педесет партитура како би сваки ансамбл без обзира на економска ограничења имао легалан приступ савременој литератури највишег квалитета.

  • У “...hold me, neighbor, in this storm...”(2008) коришћењем гусли и тапана, Вребалова ове етничке инструменте представља концертној публици на најзначајнијим светским сценама у извођењу на BBC Proms у Ројал Алберт Холу у Лондону, Карнеги холу у Њујорку, Cemal Resit Rey концертној дворани у Истанбулу, као и у Аустралији, Канади, Арапским Уједињеним Емиратима и Латинској Америци; гусле које је у овој композицији свирао Дејвид Херингтон из Кронос Квартета сада су део колекције Музеја музичких инструмената у Фениксу, Аризона. “...hold me, neighbor, in this storm...” је било обавезно дело на међународној музичкој радионици у Карнеги холу (2010) за младе ансамбле као једно од “signature works.”

Одјеци:

Жири Мокрањчеве награде:

-- “Александра Вребалов је најпре мудро одабрала тему из живота Милеве Ајнштајн а потом и постмодерно осмишљен правац њене реализације у коме уметности садејствују на савремен и спектакуларан начин. То је велика опера која комуницира са многим сценским формама из историје, од античке трагедије и њене хорске прозодије, до прегрејаног романтизма и веризма. У оквиру одабране теме и крајње осмишљеног концепта, веома концентрисана стваралачка машта Александре Вребалов створила је дело снажне уметничке вредности. Опера Милева спада у ред оних остварења којима се значајно обогаћује српска музичка култура. “

Wall Street Journal:

-- “Ипак, Bubbles Александре Вребалов достигле су врх иновација, са Кроносом коме се придружио вибрафониста Енди Мајерсон и 30 чланова изванредног Женског хора Сан Франциска, под диригентском палицом Valerie Sainte-Agathe. Никада зујање усана, продорни звук и кикотање нису били толико заносни, а када су ови хористи запевали „Волим те“, било је немогуће остати равнодушан.“

https://www.wsj.com/articles/music-that-blends-the-new-and-unusual-1454973565


New York Times:

-- “My Desert, My Rose....композиторка описује као низ звучних патерна који зависе од тренутног избора музичара у погледу дужине, метра, темпа и динамике. Компликовани, промишљени патерни - који укључују тужне музичке фразе, опсесивне остинате, гребање по жицама и још много тога - одисали су авантурама и интензитетом.”

https://www.nytimes.com/2016/04/05/arts/music/review-kronos-quartet-fosters-contemporary-works-for-strings.html

-- “Запањујуће искуство“ Beyond Zero: 1914 - 1918 

https://www.nytimes.com/2015/03/09/arts/music/review-kronos-quartet-in-an-emotionally-packed-performance.html


-- „То је доказ вештине А. Вребалов чији је резултат обједињено и сврсисходно дело (Babylon, Our Own), које комбинује дубину са исполираном лепотoм, па чак и поигравањeм. Њен музички језик, преплетен балканским и клезмер идиомима, живописан је и без клишеа. Овакав однос према музици и поезији из прошлости - снимљен, наслеђен, запамћен - освежавајуће је не-неуротичан.“

https://www.nytimes.com/2013/05/07/arts/music/kronos-quartet-at-carnegie-hall.html

-- “Ur Song, арија која осваја, из новонастајуће oпере (Милева) А. Вребалов.”

-- “spell no. 4, for a changing world, премијера: снимак хорског дела А. Вребалов („Слепачка молитва“) провлачио се кроз захтеван низ јаука, плача и етеричних акорада, испрекидан звуцима звона, шкољки и сломљеног стакла.“

https://www.nytimes.com/2010/10/12/arts/music/12kronos.html

-- “...hold me, neighbor, in this storm... вибрантна таписерија брзих, злокобних пасажа са инсистирајућим ритмовима, лирским интервалима, раскалашним народним мелодијама и микротоналним шапатима.” 

https://www.nytimes.com/2008/02/25/arts/music/25kron.html

WQXR - New York Public Radio

-- “The Sea Ranch Songs, албум недеље. „Александра Вребалов преобликује калифорнијски минимализам са Кронос квартетом...албум ствара осећај чудесности и повезаности са светом природе.” 

https://www.wqxr.org/story/aleksandra-vrebalov-reshapes-california-minimalism-kronos-quartet-sea-ranch-songs/

The Times (London)

-- “Чудна и трезвена лепота.” Beyond Zero: 1914 - 1918” 

https://www.thetimes.co.uk/article/beyond-zero-1914-1918-at-the-festival-theatre-edinburgh-tcrmgt0kzlr

The Guardian (BBC Proms):
-- “hold me, neighbour, in this storm Александре Вребалов била је застрашујућа у емоцији и дивно структуирана (композиција), са унапред снимљеним звонима српске православне цркве и исламским позивима на молитву.” 

https://www.theguardian.com/music/2012/jul/25/prom-14-kronos-quartet-review

BBC Music Magazine: 

-- “Spell Александре Вребалов, очаравајуће дело за виолину у интеракцији са живом (live) електроником и унапред снимљеним фрагментима хора.”

https://www.classical-music.com/reviews/chamber/path-chamber-works-medyulyanova-nadarejshvili-part-tavener-vrebalov-yanovsky/


Hopkins Center for the Arts:

-- “Квартет (Кронос) са седиштем у Сан Франциску - који ове године слави 40 година као група која је освежила и редефинисала гудачки квартет - створио је овај пројекат (Beyond Zero: 1914 - 1918) са двoје oд најзанимљивијих уметника данашњице: композиторком Александром Вребалов рођенoм у Србији и филмским ствараоцем Билом Морисоном, познатим по филмовима који комбинују архивску филмску грађу смештену у савремену музику.”

https://docsbay.net/the-unbearable-pain-of-all-humanity-in-a-single-note

Edinburgh International Festival:

-- “Beyond Zero: 1914 - 1918 oкупља три најиновативнија светска уметника: Кронос квартет, деценијама познат по својим наступима и сарадњи; признату српску композиторку Александру Вребалов; и филмског уметника Била Морисонa ... ” https://www.eif.co.uk/whats-on/2014/beyondzero


Delovi biografije preuzeti iz Srpske enciklopedije MS, jedinica o A. Vrebalov (aut. Tatjana Markovic)